Thuis laden met 22 kW lijkt mij zeer onwaarschijnlijk in de ook maar iets van nabije toekomst. Dat komt namelijk neer op 95A, dan moet je al een 3x35A aansluiting hebben voordat dat mogelijk wordt. En een 2x3x16A groep voor die laadpaal. Technisch is t mogelijk, maar t vastrecht voor 3x35A vs 3x25A is al stevig hoger, en de winst die je boekt is toch beperkt.
Niet mee eens.
Gemiddeld gebruikt een woning in rust maar een paar 100 Watt. Die vind je op een 3x25 A hoofdaansluiting helemaal niet terug. Bovendien kun je een 25 A automaat sowieso al 17% overbelasten, waardoor je er al 29 A door kunt trekken (mits je de temperatuur in je meterkast onder controle houdt).
Je kunt dan dus je 22 kW lader instellen op maximaal 29A door de hoofdaansluiting, waardoor je al met maximaal 20 kW kan laden.
Als je dan nog een 3-fase PV-systeem hebt, dan is de kans best groot dat je overdag de volledige 22 kW kunt halen.
Dat heb je weliswaar maar zelden nodig, maar daar staat tegenover dat een 22 kW laadpaal technisch nagenoeg identiek is aan een 11 kW versie. Enkel de kabel is wat dikker, en het relais wat zwaarder. Er is dus ook maar weinig prijsverschil.
Verder heeft een 22 kW lader nog het voordeel dat je er ook 1-fase met 5-7 kW mee kunt laden, waarmee je bij load balancing of PV-laden het gat tussen 1-fase 16 A (3.7 kW) en 3-fase 6 A (4.2 kW) kunt overbruggen.
Ik zou dus altijd een 22 kW versie installeren. En uiteraard zorgen dat je de meest uitgebreide loadbalancing hebt.
Een 35 A hoofdaansluiting is inderdaad veel te duur en voor 99.9% van de woningen, ook full-electric, niet nodig.